Zabytki Kazimierza Dolnego

ZABYTKI KAZIMIERZA DOLNEGO

NAPRAWDĘ WARTO ZOBACZYĆ

Kazimierz Dolny nie tylko słynny rynek, gdzie turyści, artyści i mieszkańcy przesiadują w kawiarniach chłonąc cudowną atmosferę tego niezwykłego miejsca.

Nasze miasteczko to żywa historia , która zachwyca swoimi skarbami niemal na każdym kroku. XVII- wieczne kamieniczki, kościół farny oryginalna synagoga, ruiny i wieża obronna to świadkowie wydarzeń, które mogłyby stanowić scenariusz dla wielu fascynujących filmów. Od czasów Kazimierza Sprawiedliwego, przez ” potop” szwedzki aż po burzliwe wydarzenia XX wieku działo się tu naprawdę wiele…

A zatem zapraszamy na krótki spacer po zabytkach Kazimierza Dolnego i zapraszamy aby obejrzeć je osobiście, poczuć magię rynku i zwiedzać nasze zachwycające okolice.

RYNEK KAZIMIERZA DOLNEGO

To serce Kazimierza Dolnego, gdzie koncentruje się życie towarzyskie i artystyczne, a o atmosferze tego miejsca powstało wiele legend. Jedno jest pewne- nasz rynek to naprawdę niezwykłe miejsce, którego klimat trudno zdefiniować. O wyjątkowości tego miejsca decydują zabytki- przedewszystkim kamienica Gdańska, oraz słynna kamienica braci Przybyłów.

W centralnym punkcie rynku stoi XIX- wieczna strudnia , która została odrestaurowana w 2012 roku.

CO WARTO ZOBACZYĆ W KAZIMIERZU?

Lista perełek jest długa więc postanowiliśmy wyłowić te cenniejsze. Goszcząć w Kazimierzu Dolnym koniecznie trzeba zobaczyć kościół farny, czyli naszą najstarszą świątynię pod wezwaniem św. Jana Chciciela i Bartłomieja Apostoła.

Warto także odwiedzić Kościół szpitalny pod wezwaniem św. Anny  który wpisuje się w unikalny nurt architektoniczny zwany renesansem lubelskim.

RUINY ZAMKU W KAZIMIERZU DOLNYM

Ruiny zamku ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego to obowiązkowy punkt na mapie rodzinnych spacerów i wszystkich miłośników historii.  Nad kamiennymi ” okruchami przeszłości” góruje wieża strażnicza która jest najstarszą budowlą Kazimierza Dolnego.

Przed odwiedzinami tego miejsca warto zapoznać się z kalendarzem imprez poniewaz na dziedzińcu zamku odbywają się plenerowe koncerty, spektakle teatralne oraz ciekawe wystawy.

A teraz zapraszam na spacer po malownicznych okolicach Kazimierza Dolnego, które o każdej porze roku zachwycają pocztówkowymi krajobrazami.